loading

بررسی تفاوت های جامع وکیل با مشاوره حقوقی 


وکالت امروزه شغلی پردرآمد و سطح بالا شناخته می شود؛ در کنار آن مشاوره حقوقی نیز جز شناخته شده ترین مشاغل حوزه حقوقی محسوب می شود. به طور معمول دانشجویان رشته حقوق بعد از فارغ تحصیلی، برای ورود به دنیای کسب و کار 4 مسیر در مقابل خود دارند.

فارغ التحصیلان بعد از کسب مدرک خود می توانند در حوزه های وکالت، قضاوت و سردفتری شروع به کار کنند؛ اما در این میان مورد چهارمی نیز وجود دارد که کمتر کسی به آن توجه می کند! مشاوره حقوقی مسیر چهارم دانشجویان رشته حقوق عنوان می شود. 

اما نکته ای لازم است بدانید: تمامی این افراد قادر هستند تا به عنوان مشاوره حقوقی فعالیت خود را ادامه دهند؛ مشاوره حقوقی امروزه یکی از کسب و کارهای پردرآمد امروزی است. افراد و بخصوص شرکت ها برای نیازهای مختلف خود به  دنبال مشاوره حقوقی هستند. 

اما شاید این سوال برای شما نیز ایجاد شود که مشاوره حقوقی کیست؟ و چه تفاوتی با وکیل دارد؛ در ادامه مطلب با نقد و بررسی تفاوت های جامع وکیل و مشاوره حقوقی با سعید نجف زاده همراه باشید. 

وکیل کیست؟ و به طور کلی وکیل چه وظایفی دارد؟

اگر بخواهیم واژه وکالت را از نظر لغوی بررسی کنیم؛ واگذار نمودن جواب نهایی است که به دست می آوریم؛ اما اگر به دنبال پاسخ گسترده تری هستید؛ لازم است به معنی آن در حوزه حقوق اشاره کنیم؛ طبق ماده 656 قانون مدنی ایران، وکالت قراردادی است که طبق آن فرد، شخصی را برای انجام امری به عنوان نایب خود قرار می دهد. 

باید توجه داشته باشید زمانی که بین طرفین قراردادی عقد شود، هر کدام نسبت به یکدیگر موظف به انجام تکلیفی هستند. در واقع می توان گفت وکیل و موکل مسئولیت های متقابل، نسبت به یکدیگر دارند. 

اما به طور خلاصه و ساده، وکیل شخصی است که با عقد وکالت و قرارداد برای انجام کاری از طرف شما مامور می شود.
مشاوره تخصصی، مراجعه به دادگاه و مراجع قضایی از کلیات وظایف وکیل عنوان می شود. 

مشاوره حقوقی کیست و چرا به آن نیاز داریم؟

اگر بخواهیم به صورت کلی مشاور حقوقی را تعریف کنیم، باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که: مشاور حقوقی با داشتن اطلاعات کاملی در زمینه قوانین و اصول حقوقی، قادر است به شرکت ها، ادارات و سازمان ها مشاوره دهد. 

همه ما این جمله را شنیده ایم که 2 فکر بهتر از 1 فکر است؛ این موضوع برای  مدیران شرکت ها بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ مدیران شرکت ها با کمک مشاور یا مشاوران حقوقی خود می توانند تصمیمات سنجیده تری بگیرند و به طور کلی از بروز مشکلات ناشی از ناآگاهی جلوگیری کنند. 

تفاوت وکیل با مشاوره حقوقی…

اولین و مهمترین تفاوت میان وکیل و مشاوره حقوقی مربوط به مدرک تحصیلی است؛ در واقع تمامی فارغ و التحصیلان رشته حقوق در هر مقطعی می توانند در حوزه مشاوره حقوقی در ادارات، شرکت و سازمانهای مختلف مشغول به کار شوند. 

در مقابل شخص برای وکالت نیاز به مدرک معتبر، آزمون پایانی و قبولی در آن را دارد. 

دومین مسئله مربوط به این موضوع است که مشاوره حقوقی طبق قراردادی به عنوان مشاور در شرکت و سازمان ها مشغول به کار می شود اما به صورت رسمی در شرکت استخدام نمی شود؛ اصولا دستمزد مشاوران حقوقی به صورت ساعتی محاسبه می شود.

سومین مورد؛ اشاره به این موضوع دارد که: وظایف مشاور حقوقی؛ ارائه پیشنهاد، راهنمایی و مشاوره حقوقی است؛ لازم به ذکر است که این مشاوره می تواند در خصوص یک شخص، شرکت و سازمان باشد. اما وکیل معمولا در خصوص جرم و مشکلی وارد کار می شود؛ در واقع می توان گفت فرد تنها زمانی به وکیل مراجعه می کند که مشکلی رخ داده باشد؛ اما مشاوره حقوقی حکم پیشگیری پیش از اتفاق را دارد. در کل می توان گفت گرفتن مشاوره از یک مشاور حقوقی می تواند تا حد زیادی از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کند. 

کلام آخر

در این مطلب اشاره کلی به تفاوت مشاوره حقوقی و وکیل داشتیم؛ به طور کلی از آنجایی که اکثریت مردم به دلیل داشتن مشغله های فراوان ممکن است از تغییر و اعمال قوانین جدید بی خبر باشند؛ همواره کمک گرفتن از یک مشاوره حقوقی با تجربه تاکید می شود. لازم به ذکر است که مشاوره حقوقی نه تنها در حوزه های حقوقی، بلکه در موارد قانونی زندگی نیز می تواند کارآمد و مفید باشد.

 

1+

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *