loading

امور حقوقی کیفری


نقد و بررسی تخصصی، امور حقوقی کیفری فعالیت گسترده ای را در زمینه کلاهبرادی، قتل و… را شامل می شود. از جمله این فعالیت ها می توان به:

 • قتل
 • جعل
 • تهدید و توهین
 • سرقت
 • آدم ربایی
 • کلاهبرداری
 • ضرب و جرح
 • جرایم پزشکی
 • انتقال مال غیر
 • خیانت در امانت
 • روابط نا مشروع

اشاره داشت.

 

جرم قتل و مجازات کیفری آن

یکی از بزرگ ترین جرایم در تمامی کشورها، مربوط به قتل است؛ در قانون مدنی سلب حیات دیگری را قتل می نامند؛ انوع قتل بر طبق اشخصا و نیت شخص یا اشخاص به سه دسته: قتل عمد، قتل شبه عمد و خطای محض تقسیم می شود. باید بدانید که هر کدام از این جرایم، قوانین و جرایم مختص به خود را دارند. 

 

جعل و قوانین مختص به آن 

جرم جعل نیز از دیگر مسائل مهم دستگاه قضایی به شمار می رود؛ جعل به معنای تغییر آگاهانه مدرک یا سندی از طریق: خراشیدن، تراشیدن، قلم بردن، الحاق و… می باشد. علاوه بر تمامی ان مسائل، استفاده از مهر شخصی بدون اجازه او نیز به عنوان جعل شناخته می شود. 

 

جرایم مربوط به تهدید و توهین 

یکی از متداول ترین جرایم دستگاه قضایی مربوط به تهدید و توهین است؛ چنین جرمی در اکثر کشورها مجازات سنگینی را در برمیگیرد؛ اما متاسفانه در ایران به دلیل عدم آشنایی مردم با حقوق خود، کمتر به این موضوع پرداخته می شود. جالب است بدانید حتی اگر شخصی در فضای مجازی قصد تهدید و توهین داشته باشد به راحتی می توانید از آن شکایت کنید. 

 

سرقت و قوانین مربوطه 

سرقت، یکی از جرایمی است که  مربوط به اموال مادی می شود؛ نکته ای که در این میان باید به آن توجه داشته باشید: دانستن این نکته است که جرایمی جز سرقت محسوب می شود که مال شما توسط فرد دیگری ربوده شود؛ باید بدانید که هر مالی که از شخصی ربوده می شود، جز جرایم سرقت محسوب نمی شود؛ به عنوان مثال در کلاهبرداری نیز مال از صاحب جدا می شود، اما مالک آن را با خواسته خود در اختیار کلاهبردار قرار می دهد. 

 

ضرب و جرح چیست؟

ضرب و جرح از دیگر مسائل متداول دستگاه قضایی عنوان می شود؛ این جرم در دسته جرایمی است که علیه تمامیت جسمانی شخص صورت می گیرد. چنین جرمی باتوجه به گستردگی قوانین متعددی را شامل می شود که هر کدام مسائلی را در بر می گیرند. همانند قتل، ضرب و جرح نیز به سه دسته: عمد، شبه عمد و خطا تقسیم می شود.

 

جرایم پزشکی و شرایط آن

جرایم پزشکی، مربوط به خطا یا عدم مهارت پزشک و کادر درمانی است؛ در اکثر موارد؛ افراد تصور می کنند به دلیل اینکه بیمارستان و پزشک قبل از عمل اقدام به دریافت امضا می کند، امکان هرگونه پیگیری و تعقیب را از فرد سلب می کند. اما باید بدانید که در مواردی که خطا از طرف پزشک یا بیمارستان باشد به راحتی می توانید به مراجع قضایی مراجعه کنید. علاوه بر آن باید بدانید طبق ماده 648 قانون مجازات اسلامی، اگر پزشک اسرار بیمار خود را فاش کند، از 6 ماه تا 1 سال به حبس محکوم می شود.

 

انتقال مال غیر به چه معناست؟

انتقال مال غیر، مواردی را شامل می شود که شخص خود را مالک معرفی می کند و نسبت به فروش و اجاره آن اقدام می کند؛ برای درک بهتر این موضوع بهتر است منظور خود را با یک مثال بیان کنیم: به عنوان مثال می توان به فردی اشاره کرد که خود را مالک خانه ای عنوان می کند و آن را به چندین نفر می فروشد.

 

خیانت در امانت و تعریف آن

از دیگر مسائل مهم کیفری، می توان به خیانت در امانت اشاره داشت؛ به طور کلی خیانت در امانت به معنای: پیمان شکنی، بی وفایی و شکستن عهد است. خیانت در امانت در قانون مجازات اسلامی به عنوان جرمی بزرگ شناخته می شود که علاوه بر مجازات سنگین باید بها و خسارت شاکی نیز پرداخت شود.

 

قوانین روابط نامشروع

در ماده 637 قانون مجازات اسلامی به موضوع رابطه نامشروع اشاره شده است؛ تعریف رابطه نامشروع در دستگاه قضایی به معنای: روابط بین مرد و زنی است که به سن بلوغ رسیده و بین آنها محرمیت شرعی وجود ندارد. باید بدانید که چنین جرمی، نیاز به شاکی خصوصی ندارد و دادستان به راحتی می تواند نسبت به رسیدگی این جرم اقدام کند.

 

کلام آخر

در مقاله بالا به چکیده ای از امور حقوقی کیفری اشاره شد؛ اما به طور کلی شکایت کیفری جرایمی را در بر می گیرد که دادگاه برای مجرم، مجازاتی را تعیین می کند. در چنین جرایمی فرد بدون مراجعه به وکیل نیز می تواند، شکایت خود را مطرح کند. اما همواره پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی با یک وکیل خبره صحبت کنید.

اگر در خصوص جرایم کیفری و مجازت آن سوالی دارید؛ به راحتی می توانید از قسمت تماس باما، سوال خود را مطرح کنید؛ گروه وکلای سعید نجف زاده آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

1+

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *