loading

امور حقوقی مربوط به خانواده


امور حقوقی مربوط به حمایت از خانواده؛ فعالیت گسترده ای را شامل می شود که از جمله آنها می توان به:

  • طلاق
  • مهریه و نفقه
  • حضانت فرزندان
  • فسخ نکاح
  • ملاقات فرزند
  • الزام به تمکین
  • استرداد جهیزیه
  • فرزند خواندگی
  • اجرت المثل و نحله

اشاره داشت.

 

انواع طلاق از نظر مرجع قضایی

واژه طلاق از نظر لغوی ریشه در زبان عربی دارد و به معنای آزادی و رها کردن است؛ در قانون اسلام طبق ماده 133 قانون مرد هر زمان که بخواهد قادر است زن خود را طلاق دهد. اما این، تنها شیوه طلاق نیست بلکه روش های دیگری نیز وجود دارند که از جمله آنها می توان به: طلاق توافقی و طلاق زوجه (از طرف زن) اشاره داشت.

 

مهریه و نفقه

در زبان قضاوت، مهریه مالی است که مرد به موجب عقد نکاح به همسر خود تملک می کند؛ بر این اساس زن هر زمان بعد از عقد می تواند نسبت به دریافت مهریه اقدام کند. البته برای تعیین مهریه روش های مختلفی وجود دارید که از جمله آنها می توان به عند المطالبه و عندالاستطاعه اشاره داشت. نفقه نیز از دیگر حقوق های مادی زن عنوان می شود؛ بر طبق ماده 107 قانون معدنی؛ نفقه تمامی نیازهای متعارف (مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و…) با وضعیت زن است.

 

حضانت فرزند از دید قانون و شرایط آن

موضوع حضانت فرزند یکی از بحث های داغ قانون حمایت از خانواده است؛ طبق قانون مدنی حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی با مادر است. از سن 7 سالگی حضانت فرزندان تا سن بلوغ با پدر است؛ بعد از این زمان فرزندان با توجه به شرایط می توانند انتخاب کنند که نزد چه کسانی بمانند. (دختران تا 9 سالگی و پسران تا سن 15 سالگی)؛ البته باید توجه داشت: هر زمان بعد از جدایی، طرفین می توانند فرزند خود را در زمان معینی ملاقات کنند.

 

فسخ نکاح چیست؟

طبق ماده 1120 قانون مدنی، از دیگر مواردی که به موجب آن عقد انحلال می‌یابد؛ فسخ نکاح است. به زبان ساده تر فسخ نکاح شرایطی از پیش تعیین شده است که در صورت وجود هر کدام از این موارد، از طرف مرد یا زن، طرفین می توانند عقد دائم را فسخ نمایند.

 

قوانین الزام به تمکین

طبق ماده 1102 قانون مدنی؛ بعد از عقد نکاح روابط زوجیت بین طرفین بر قرار می گردد. تمکین در لغت، به معنای تن دادن و پیروی شناخته می شود؛ اما به طور کلی می توان گفت: زوجین بعد از ازدواج نسبت به یکدیگر موظف به انجام تکلیف هایی هستند؛ به زبان ساده الزام به تمکین به این معناست که شخص بدون داشتن دلایل موجه از تمکین درباره طرف مقابل سر باز می زند.

شرایط استرداد جهیزیه

به طور کلی جهیزیه اموالی است که زن؛ در زمان ازدواج به خانه شوهر می آورد؛ نکته حائز اهمیت این است که در قانون مدنی اشاره ای به تهیه جهیزیه از سوی زن نشده است!

اما این مسئله یک رسم قدیمی است که به وضوح قابل لمس است؛ باید بدانید که زن هر زمان که خواست می تواند نسبت به استرداد جهیزیه اقدام کند.

 

قوانین فرزند خواندگی

از دیگر مسائلی که اغلب در آن نیاز به وکیل الزامیست؛ مربوط به مسائل فرزند خواندگی است. اما به طور کلی فرزند خواندگی به معنی اعطای سرپرستی کودکان بی سرپرست به خانواده های متقاضی است.

 

اجرت المثل و نحله

قانون حمایت از خانواده موارد زیادی را شامل می شود که از دیگر مسائل آن می توان به اجرت المثل و نحله اشاره داشت؛ نحله در زبان عامیانه به معنای بخشش و در اصطلاح حقوقی، مبلغی است که دادگاه با در نظر گرفتن شرایط زوجه مشخص می کند. در چنین شرایطی زوج موظف است اجرت المثل کارهایی را که وظیفه شرعی زوجه نبوده را بپردازد.

 

کلام آخر

در این مطلب به چکیده ای از مسائل مربوط به قانون حمایت از خانواده اشاره شد. با این حال باید بدانید که قانون حمایت از خانواده و مسائل حقوقی مربوطه؛ گستردگی وسیعی دارد.
از این رو اگر مسئله مورد نظر شما در این مقاله نبود؛ به راحتی با سعید نجف زاده در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان تخصصی وی بهره گیرید.

 

 

0

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *